Leeds Rhinos Netball Pathway name athletes for U15s Academies

After holding successful trials across Yorkshire, Leeds Rhinos Netball have selected the athletes for their first U15s Academies, which will run in four areas of the county.

79 athletes in total have been selected for the squads and will begin competing this week for the first time, when they take on Manchester Thunder U15s in a 6 x 10 minute games.  

Beccy Lewis, Head Coach of the Under-15s said: “It’s brilliant to see the high standard of Under-15 netballers we have across the region. The coaches and I are excited to work with these athletes, watch them grow and develop. It’s a credit to our Yorkshire netball clubs for establishing such quality skill sets in junior netball.”

North Yorkshire Academy
NameClub
Alice LashuaHarrogate Aspire
Billie-Rose BaileyRochdale Junior Netball Club 
Daisy Austin 
Deeya Bhattacharjee Leeds Athletic
Edie Hillyard FearnRipon Rockets
Elle Johnson 
Emily Dodson YMCA
Eva Francis Grangetown
Florence MaylorRipon Rockets
Freya SmithLeeds Athletic
Georgia MoyoNorth Yorkshire County Netball
Isabelle LearRipon Rockets
Lexie RileyLeeds Athletic
Lexie ValentineRochdale Lightning
Lucie Skidmore Grangetown 
Lucy DyerLeeds Athletic
Madeleine PatelSherburn Juniors
Millie FisherLeeds Athletic U14
Rosie MaguireSherburn in Elmet
Rubie ValentineRochdale Lightning 
Sophia WarnGrangetown
Zoë Topping Hi-Lites (Harrogate)
West Yorkshire Academy
NameClub
Amelia BrookeLeeds Athletic 
Edie Mcmurran Wakefield Wildcats
Erim ThorpeWakefield Wildcats 
Esme Astbury 
Esther WaltonLeeds Athletic 
Freya BedfordLeeds Athletic
Grace RossLeeds Athletic
Hannah TaylorYMCA
Isobel HartopHuddersfield Giants
Jenna Maghaireh YMCA 
Lillie WightmanLeeds Athletic
Lottie MackrillBirkenshaw Bells
Madison DuckerOldham Netball Club
Olivia HagueTrafford
Pheobe YatesRipon Rockets
Phoebe TurnerLeeds Athletic
Ruby ShoneWakefield Wildcats
Ruth BertenshawLeeds Athletic
Summer AndersonLeeds Athletic
Ursula HollandLeeds Athletic
Violet RomaineYMCA
Humberside Academy
NameClub
Charlotte LewisChevrons Netball club
Eluned OwenKingston Netball Club
Emma MooreEast Riding Diamonds Netball Club
Evie WalkerGoole Ladies
Freya AndersonKingston Netball Club
Freya KerrChevrons Netball club
Iris HutchinsonBrigg Netball Club 
Izzy DoughtyChevrons netball Club
Jessica ThompsonEast Riding Diamonds Netball Club
Katie WestBrigg Netball Club
Lucy BatemanEast Riding Diamonds Netball Club
Mary GibbonsKingston Netball Club
Meabh Brannigan Chevrons Netball Club
Poppy MooreLeeds Athletic 
Ruby PounderKingston Netball Club
Sophia ObohChevrons Netball Club
Teigan BorlandBrigg Netball Club
South Yorkshire Academy
NameClub
Ama NyarkoSheffield Concord Netball Club
Amira KandehCheshire Stars Netball Club 
Amy ClarkeLeyland Excel
Darcy JenkinsChester Netball Club
Erin Grace StevensonOldham Netball Club
Eve Sambrook Dronfield Netball Club 
Jessica BurtonSheffield Stormers 
Jorja KenworthySheffield Stormers
Katie HudsonLeyland Excel
Lara MauriceKingsway Power NC
Leah Elizabeth WorsleyTameside 
Libby DavidsonDronfield Netball Club
Maddie SalterWakefield Wildcats
Madi BaxterMacclesfield Netball Club
Madison BoxHuddersfield Giants U16 Performance 
Nell SwiftSheffield Tigers
Olivia QuinnWakefield Wildcats
Phoebe EglinOldham Netball Club
Sadie MyersYWCA Bury